Jak zadbać o jesienną kurtkę i płaszcz

| Porady
 Jak zadbać o jesienną kurtkę i płaszcz

Gdy przystosowujemy naszą garderobę do jesiennej pogody, nadchodzi czas, aby wyjąć z szafy i odświeżyć także nasze jesienne kurtki i płaszcze. Najlepszym sposobem na zagwarantowanie sobie tego, że Twój płaszcz lub krtka przetrwają cały sezon jesienno-zimowy jest ich odpowiednia pielęgnacja. Poniżej znajdziesz krótki przewodnik po odpowiedniej pielęgnacji jesiennych kurtek i płaszczy.

Zawsze sprawdzaj oznaczenia na metce

Jak w przypadku każdego elementu odzieży, zanim zabierzesz się do prania lub czyszczenia, sprawdź informacje i zalecenia na metce odzieżowej. Sprawdzając metkę odzieżową dowiesz się m.in. z jakich materiałów Twój płaszcz czy kurtka są wykonane, czy można je prać w pralce, w jakiej temperaturze należy je prać i czy można je bezpiecznie suszyć w suszarce bębnowej. Wszystkie te informacje pomogą Ci w odpowiedni sposób zadbać o swoje ubrania wierzchnie.

Czyszczenie punktowe

W ciągu sezonu Twój płaszcz powinen być prany tylko 2-3 razy. Jeśli na Twoim płaszczu lub kurtce znajdują się pojedyncze plamy, nie pierz ich od razu, spróbuj wyczyścić je punktowo. Spróbuje zwilżyć miękką, czystą szmatkę rozcieńczonym octem i delikatnie przyłóż do każdej plamy. Unikaj tarcia, to może “wbić” plamę głębiej w materiał. Powinieneś zauważyć, że plamy znikają po kilku dotknięciach, pozostawiając Twój płaszcz czysty i gotowy do noszenia.

Pranie w pralce

Nawet jeśli Twój płaszcz czy kurtka mogą być bezpiecznie prane w pralce - zachowaj kilka środków ostrożności. Przed włożeniem ich do pralki odwróć je na drugą stronę i najlepiej umieść w siatkowym worku na pranie. Pomoże to chronić wszystkie guziki, zamki błyskawiczne i zapięcia, które one posiadają. Pierz w normalnym cyklu prania w ciepłej wodzie, używając delikatnego detergentu. Unikaj prania płaszcza i kurtek z innymi rzeczami.

Suszenie

Po wypraniu płaszcza lub kurtki, wyjmij je natychmiast z pralki. Pozwoli Ci to ograniczyć zagniecenia. Unikaj suszenia ubrań wierzchnich w suszarce bębnowej lub na kaloryferze, wybierając suszenie na powietrzu. Ubrania najlepiej powieś na drewnianym wieszaku, upewniając się, że wiszą na nim prawidłowo, by uniknąć rozciągania, i pozostaw je do wyschnięcia w przewiewnej, otwartej przestrzeni. Całkowite wysuszenie płaszcza czy kurtki może zająć trochę czasu, ale suszenie na powietrzu jest najlepszym sposobem, aby zachowały one swój kształt i nie zostały uszkodzone przez ciepło.

Przechowywanie

Podczas jesiennych i zimowych miesięcy kurtki i płaszcze po zdjęciu zawieszaj raczej na wieszaku na ubrania, unikaj zawieszania na kołku na ubrania. Wieszanie płaszczy i kurtek na wieszaku zapewni, że zachowają on swój kształt i nie będą się rozciągały. Unikaj również zawieszania ubrań w bezpośrednim świetle słonecznym, może to z czasem spowodować, że ich kolor wyblaknie.

Kiedy jesień i zima dobiegną końca, wypierz swój płaszcz i kurtkę po raz ostatni, upewniając się wcześniej, że kieszenie są puste. Po wypraniu złóż go i przechowuj w bawełnianym pojemniku do przechowywania ubrań. Pomoże to utrzymać je w świeżości do czasu, gdy będziesz ich ponownie potrzebować w kolejnym sezonie.

Jeśli obawiasz się prania swojego płaszcza czy kurtki, nie masz czasu na skomplikowane zabiegi pielęgnacyjne lub Twoje ubrania nadają się tylko do czyszczenia chemicznego, jesteśmy tutaj, by pomóc. Zarezerwuj odbiór swojego prania w najbardziej pasującym Ci czasie i miejscu.

uprane.pl

i masz czas!

Loading...