Jak często zmieniać pościel w czasie choroby?

| Strefa wiedzy
 Jak często zmieniać pościel w czasie choroby?

Jesień i zima to dla wielu z nas sezon przeziębień i chorób. Narażone na nie są szczególnie dzieci w wieku żłobkowym, przedszkolnym i szkolnym. A razem z nimi ich rodzice. Bez względu na wiek, podczas choroby wszyscy się pocimy. Bardzo ważna dla szybkiego powrotu do zdrowia jest odpowiednia higiena pościeli oraz piżam i ręczników. Jak odpowiednio zadbać o pościel w trakcie choroby? Jak często zmieniać piżamy i ręczniki? Tego dowiesz się z naszego tekstu.

Jak często zmieniać pościel, gdy w domu ktoś choruje?

Pościel, poszewki oraz poszwy na kołdrę i prześcieradła, w czasie choroby powinniśmy zmieniać za każdym razem gdy zostaną one przepocone lub zabrudzone. Wilgotna pościel to idelane środowisko do rozwoju roztoczy i bakterii. Te mikroorganizmy żywią się martwym naskórkiem, a ciepło i wilgoć tylko im sprzyjają. Przy dłuższej chorobie, poszewki na poduszkę warto zmieniać minimum raz dziennie, poszwę i prześcieradło nie rzadziej niż raz w tygodniu. Częsta zmiana pościeli na czystą pozytywnie wpłynie na nasze zdrowie i samopoczucie.

Pościel osoby chorej pierzemy według zaleceń producenta, najlepiej w dość wysokiej temperaturze. Warto to zrobić od razu po jej zdjęciu, by nie pozwolić na dalszy rozwój bakterii i wirusów w naszym domu.

Sama zmiana pościeli to nie wszystko. Niezmiernie ważne jest również wietrzenie poduszek i kołder. Dzięki wietrzeniu pozbywamy się kurzu i wilgoci. I choć dziwne może się nam wydać wystawianie pościeli na zewnątrz w zimowe dni, to jest to nawyk, który warto w sobie wyrobić. Zwłaszcza wtedy kiedy za oknem panują minusowe temperatury ponieważ roztocza umierają w temperaturach poniżej zera.

Po zakończeniu choroby, przed założeniem świeżej pościeli, warto również wyprać kołdry i poduszki, tak by definitywnie pozbyć się wszystkich wirusów i bakterii z naszej pościeli.

Jak często zmieniać ręczniki i piżamy, gdy jesteś chory?

Z piżamą sprawa się ma podobnie jak z pościelą. Jeśli w czasie choroby mocno się pocimy - należy ją zmienić za każdym razem gdy stanie się wilgotna. W przypadku dłuższej choroby o lżejszym przebiegu warto to robić co 2-3 dni.

Jeśli chodzi o ręczniki przyjmuje się, że osoby z infekcją powinny wymieniać ręczniki częściej niż raz na tydzień – idealnie po maksymalnie trzykrotnym użyciu. Jeżeli któryś z domowników ma infekcję dróg oddechowych, to istotne jest, by używał osobnego ręcznika do rąk.

Ręczniki i piżamy pierzemy zgodnie z zaleceniami na metce. Warto jednak wyprasować je po praniu.

Czy warto pamiętać o czymś jeszcze?

Często w trakcie drobnych infekcji i chorób zamiast położyć się do łóżka to opatulamy się kocem. Nawet jeśli służył nam tylko kilka chwil w czasie drobnej infekcji to powinniśmy pamiętać o tym, by go wyprać.

Jeśli nie masz czasu na skomplikowane zabiegi pielęgnacyjne jesteśmy tutaj, by pomóc. Zarezerwuj odbiór swojego prania w najbardziej pasującym Ci czasie i miejscu.

uprane.pl

i masz czas!

Loading...